English

21 lipca: Niedziela na festiwalu

21/07/24
Mężczyzna, który zazdrościł kobietom, reż. Yvonne Rainer
20 lipca: Sobota na festiwalu 22 lipca: Poniedziałek na festiwalu

65 seansów, 16 spotkań, rekonstrukcja happeningu Street Action, wykład performatywny, debata Shortlisty i Pełnej Sali, „Chłopiec i czapla” w ramach Kina na Rynku, a późnym wieczorem Brodka x 2k88 na scenie w Arsenale

Kino to dopiero początek drogi. Życie i twórczość Yvonne Rainer nie mieści się w ramach (nawet największego) ekranu, dlatego w tym roku przyglądamy się tej wybitnej autorce na kilka różnych sposobów. Po pierwsze: prezentujemy najważniejsze filmy z jej dorobku – zapraszamy do oglądania filmów w ramach retrospektywy oraz instalacji w przestrzeni KNH z zapisami wideo tańca oraz krótkimi formami filmowymi. Po drugie: Yvonne nie potrafiła usiedzieć w jednym miejscu, więc my też ruszamy w miasto. O 19:00 zapraszamy do Studia BWA, gdzie rozpocznie się rekonstrukcja słynnego happeningu Street Action – wspólnie przemaszerujemy do Muzeum Architektury. Tam o 20:00 zacznie się wykład performatywny Ramony Nagabczyńskiej.

Niedziela w pigułce

65 seansów w Kinie Nowe Horyzonty, Dolnośląskim Centrum Filmowym oraz wyróżniony Oscarem, Złotym Globem oraz nagrodą BAFTA (!) Chłopiec i czapla w ramach Kina na Rynku (22:00), 16 spotkań z gościniami i gośćmi festiwalu, wręczenie Nagród im. Krzysztofa Mętraka (i pokaz filmu wybranego przez laureatkę), druga rozmowa w ramach Monst(h)er Talks, oprowadzanie artystyczno-kuratorskie po wystawie KROKI / STEPS oraz debata Shortlisty i Portalu Pełna Sala, podczas której porozmawiamy o tym, jak kręcić filmy krótkometrażowe poza systemem i nie zwariować. Późnym wieczorem scenę Klubu Festiwalowego w Arsenale przejmują Brodka x 2k88. Oraz: Rainer, Rainer, Rainer!

Spotkania

  • 9:45, DCF, sala Warszawa – Redakcja, reż. Roman Bondarchuk

goście: Roman Bondarchuk, Darya Bassel (producentka)

goście: Nele Wohlatz, Kai Jou Liao (aktorka)

goście: Marcin Kluczykowski (reżyser filmu Kosmos), Izabela Zubrycka (reżyserka Ty rzeko), Sonia Oleniak (reżyserka filmu Wolna), Maciej Edelman (autor zdjęć do filmu Pomarańcza z Jaffy), Alicja Sokół (reżyserka filmu Trzy samochody), Malwina Górecka (producentka i scenarzystka filmu Niespakowane rzeczy)

goście: Łukasz Barczyk, Marieta Żukowska (aktorka), Michał Materna (producent kreatywny), Łukasz Gasiński (koproducent), Ignacy Ciszewski (autor zdjęć), Patrycja Płanik (aktorka, operatorka kamery), Andreas Horvath (muzyka), Filip Szawernowski (dźwięk)

gość: Sacha Amaral

goście: Goran Stolevski, Anna Rzeźniczek (scenografka)

gość: Karolina Breguła, Anna Nowak (bohaterka i współtwórczyni scenariusza), Robert Mleczko (autor zdjęć)

  • 16:00, KNH6 – Wolność, reż. Tudor Giurgiu

gość: Tudor Giurgiu

goście: Adrian Panek, Sandra Drzymalska (aktorka), Julia Jendrysik (kierownictwo produkcji), Jakub Stolecki (autor zdjęć), Magdalena Kamińska (producent), Agata Szymańska (producentka), Anna Kamińska (autorka książki, na podstawie której powstał film)

  • 18:45, KNH3 – Dotyk, reż. Claudia Rorarius

gościni: Claudia Rorarius

  • 18:45, KNH7 – Skarby, reż. Luna Carmoon

gościni: Luna Carmoon

  • 18:45, KNH4 – Trans, reż. Ahmed El Maânouni

gość: Ahmed El Maânouni

  • 19:00, KNH2 – Endless, reż. Wojciech Puś

goście: Wojciech Puś oraz obsada: Szymon Czacki, Magdalena Wawrzyńczak, Pierre Emö, Pat Dudek, Edmund Krempiński

  • 19:15, DCF, sala Warszawa – Baby, reż. Marcelo Caetano

gość: Marcelo Caetano

gość: Harald Hutter

gość: Leonardo Van Dijl

Scena Artystyczna

Nie spać, chodzić, zwiedzać! Dziś o 18:00 zapraszamy na kolejne oprowadzanie artystyczno-kuratorskie po wystawie KROKI / STEPS. Między 13:00 a 20:00 w IP Studio można zanurzyć się także w immersyjnym środowisku Ambient Roomu. Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny. Scenę Artystyczną mamy przyjemność współorganizować z BWA Wrocław.

Monst(h)er Talk #2 | 14:45

Niczym mitologiczna Chimera o głowie lwa, ciele kozy i ogonie węża MONST(H)ER TALKS łączą w sobie różnorodne elementy, eksplorując tematy z obszaru kina, literatury, sztuki, teorii feministycznej czy polityki. Po wybranych filmach z sekcji Trzecie Oko: Inne potwory Aleksandra Nowak i Zofia Krawiec zapraszają do rozmowy wokół symboliki konkretnych tytułów, stojących za nimi prawdziwych historii oraz kategorii kobiecej potworności i tego, co mówi nam ona o współczesności. Pierwsza rozmowa już dziś po seansie filmu Kąpiel diabła Veroniki Franz i Severina Fiali.

Debata Shortlisty i portalu Pełna Sala: Jak kręcić filmy krótkometrażowe poza systemem i nie zwariować? | 18:30

Jesteś polskim twórcą bądź twórczynią, masz pomysł na krótki metraż, ale z różnych powodów nie możesz zrealizować go w szkole filmowej lub w Studiu Munka. Co robisz? Pytanie rodem z najtrudniejszej gry RPG stanie się pretekstem do rozmowy o przełamywaniu myślowych schematów i radzeniu sobie z ograniczeniami w realizacji filmów krótkometrażowych. O wszystkich tych kwestiach porozmawiamy w szerokim gronie złożonym z przedstawicieli środowisk reżyserskich, producenckich oraz reprezentujących regionalne fundusze filmowe.

W debacie wezmą udział:

Natalia Grzegorzek (producentka filmowa), Malwina Górecka (producentka prezentowanego w sekcji Shortlista filmu Niespakowane rzeczy, członkini kooperatywy Nonoto Film), Ewelina Rosińska (reżyserka filmu Popiół imieniem jest człowieka prezentowanego na Nowych Horyzontach w sekcji Lost Lost Lost), Szymon Witkowski (przedstawiciel Krakow Film Comission) i Karolina Sienkiewicz (producentka i dystrybutorka filmowa).

Debatę poprowadzą Piotr Czerkawski (kurator sekcji Shortlista) i Michał Konarski (redaktor portalu Pełna Sala).

Zapraszamy do Klubokawiarni Recepcja, wstęp wolny.

Klub Festiwalowy w Arsenale: Brodka x 2k88 (DJ set) | 00:30

Można zapytać: dlaczego dopiero teraz? Przecież Monika Brodka już dawno powinna otrzymać odznakę honorowej nowohoryzontowiczki. Jej muzyka – jak nasze filmy – przekracza granice, karmi się nieustannym poszukiwaniem tego, co nowe, świeże, wyznaczające trendy. W Arsenale zobaczymy i usłyszymy ją w nowym wydaniu – Brodka zaprezentuje DJ set wspólnie z 2k88, czyli Przemysławem Jankowiakiem, który również zasługuje na odznakę nowohoryzontowicza, choćby za współtworzenie zespołu Syny. 

Widzimy się w Arsenale?

Dyżur wsparcia psychologicznego w Klubie Festiwalowym

Tegoroczny Arsenał to nie tylko przestrzeń do a) tańczenia b) relaksu c) spotkań ze znajomymi i nawiązywania nowych przyjaźni, ale także przestrzeń, w której możecie podzielić się swoimi przeżyciami i spostrzeżeniami po seansach. Wspólnie z ciao.wro dbamy o dobrostan psychiczny osób uczestniczących w Nowych Horyzontach. Zapewniamy wsparcie psychologiczne, seksuologiczne, interwencję kryzysową oraz edukacyjne stoisko partyworkingowe. Znajdziecie nas jeszcze dziś, od 22:30 do 00:30.

Joga festiwalowa

Kilka seansów dziennie w fotelu na pewno odbija się na Waszych plecach. I choć zaproponowaliśmy w tym roku wyjątkowo ruchliwy program (sekcja Let’s Go, Scena Artystyczna w całej swojej rozciągłości), to warto z troską pomyśleć o naszych ciałach. Właśnie dlatego wspólnie z Akademią Ruchu zapraszamy na jogę dla festiwalowiczów i festiwalowiczek – codziennie do 28 lipca w godz. 11:30 przy ul. Ruskiej 47/48a.

Pojedyncze zajęcia, za okazaniem karnetu/akredytacji/biletu festiwalowego kosztują 25 zł, a żeby się zaklikać na wybrany dzień, wystarczy zeskanować kod QR z grafiki (vide poniżej), założyć konto i zapisać się na zajęcia. Płatności za zajęcia dokonuje się przez system, do którego skieruje Was strona, ale jeśli pojawią się problemy z opłatą online, można zarezerwować miejsce telefonicznie, pod numerem 600 389 464. Obowiązuje limit 25 osób na pojedyncze zajęcia. Na miejscu jest szatnia, prysznice i maty dla osób uczestniczących w zajęciach.

Kawa, moja wspaniała kawa…

I nie tylko. O Wasze podniebienia dbamy w tym roku razem z Dominiką Chomicz – szefową kuchni w Piekarni Sąsiedzi oraz Jakubem Wróblewskim – specem od prostych i smacznych przepisów, którego znajdziecie na Instagramie jako @gotujzdiego. Wspólnie przygotowaliśmy wyjątkową kompozycję propozycji do jedzenia. Na ochłodę w upalne dni polecamy też Frtiz Colę albo Lecha bezalkoholowego. Gdzie? No przecież, że w Nowym Bistro w Kinie Nowe Horyzonty. Pamiętajcie, że po okazaniu i dokonaniu płatności specjalną festiwalową kartą Visa, każda kawa w bistro będzie kosztować tylko 5 zł.

Głosowanie na filmy konkursowe: system Votemo

Future is now. W tym roku żegnamy papierowe kupony i witamy nowy, elektroniczny system do głosowania na filmy z Międzynarodowego Konkursu Nowe Horyzonty. Przed seansami filmów konkursowych na kinowych ekranach będziemy wyświetlać plansze z kodem QR, zaś po seansach przed salą znajdziecie specjalne standy, również z kodem QR, który poprowadzi Was do intuicyjnego, łatwego w obsłudze systemu Votemo – platformy do oddawania głosów. Film, który zdobędzie najwięcej dobrych ocen, zostanie laureatem Nagrody Publiczności.

Miejsca rekomendowane

W trakcie Nowych Horyzontów dbamy nie tylko o zaspokojenie Waszego głodu dobrego kina. Bogaty program festiwalu idzie w parze z równie bogatą ofertą gastronomiczną Wrocławia, dlatego – jak co roku – polecamy nasze ulubione i zaprzyjaźnione restauracje oraz kawiarnie, w których znajdziecie wyjątkowe zestawy, zniżki i specjalne festiwalowe smaki. W tym roku karmimy także ducha: zniżki czekają na Was również w księgarniach i muzeach.

Smacznego!

Noś się nowohoryzontowo

Na sobie: klasyczna bluza crewneck, bluza z kapturem i t-shirt oraz perfumy od Bohoboco, a pod sobą: nowohoryzontowe skarpety od Many Mornings. W ręku: kubek od Zakwasu, a w kubku kawa, którą przygotowaliśmy we współpracy z good good i Runty Roaster. W tym roku można smakować, doświadczać i otulać się Nowymi Horyzontami na wiele różnych sposobów. Wszystkie te dobroci znajdziecie w sklepach festiwalowych w Kinie Nowe Horyzonty, Dolnośląskim Centrum Filmowym oraz w good good concept, a część kupicie także online.

Zajrzyj do festiwalowego sklepu


09:45
DCF Warszawa
spotkanie po filmie
Redakcja
reż. Roman Bondarchuk
goście: Roman Bondarchuk, Darya Bassel (producentka)
12:30
knh 7
spotkanie po filmie
Śpiąc z otwartymi oczami
reż. Nele Wohlatz
goście: Nele Wohlatz, Kai Jou Liao (aktorka)
13:00
IP Studio
wydarzenie
Ambient Room #8: counter/intuitive
sprawdź jak działają działają czas – przestrzeń – ruch
13:00
knh 5
spotkanie po filmie
Shortlista zestaw 2
goście: twórcy i twórczynie krótkich metraży z drugiego setu Shortlisty
13:15
knh 6
spotkanie po filmie
Próba łuku
reż. Łukasz Barczyk
goście: twórcy i twórczynie filmu
14:45
knh 8
rozmowa
Monst(h)er Talks
odkryj ludowe historie kobiet
15:45
DCF Lwów
spotkanie po filmie
Przyjemność po mojej stronie
reż. Sacha Amaral
gość: Sacha Amaral
15:45
knh 7
spotkanie po filmie
Razem z przypadku
reż. Goran Stolevski
goście: Goran Stolevski, Anna Rzeźniczek (scenografka)
16:00
knh 5
spotkanie po filmie
12,41 kilometra
reż. Karolina Breguła
goście: Karolina Breguła, Anna Nowak (bohaterka i współtwórczyni scenariusza), Robert Mleczko (autor zdjęć)
16:00
knh 6
spotkanie po filmie
Wolność
reż. Tudor Giurgiu
gość: Tudor Giurgiu
16:15
knh 9
spotkanie po filmie
Simona Kossak
reż. Adrian Panek
goście: twórczynie, twórcy i osoby związane z filmem
18:00
Studio BWA Wrocław
oprowadzanie kuratorskie
KROKI / STEPS
krocz z nami przez festiwalowe wystawy
18:30
Recepcja
rozmowa
Debata Shortlisty i portalu Pełna Sala: Jak kręcić filmy krótkometrażowe poza systemem i nie zwariować?
Dowiedz się jak zrobić swój pierwszy film
18:45
knh 3
spotkanie po filmie
Dotyk
reż. Claudia Rorarius
gościni: Claudia Rorarius
18:45
knh 7
spotkanie po filmie
Skarby
reż. Luna Carmoon
gościni: Luna Carmoon
18:45
knh 4
spotkanie po filmie
Trans
reż. Ahmed Al Maânouni
gość: Ahmed El Maânouni
19:00
Ruska 46
wydarzenie
Rekonstrukcja happeningu Street Action
maszeruj przeciw wojnie
19:00
knh 8
spotkanie po filmie
Cheerleaderka
reż. Jamie Babbit
gala wręczenia nagród w Konkursie im. Krzysztofa Mętraka
19:00
knh 2
spotkanie po filmie
Endless
reż. Wojciech Puś
goście: Wojciech Puś oraz obsada: Szymon Czacki, Magdalena Wawrzyńczak, Pierre Emö, Pat Dudek, Edmund Krempiński
19:15
DCF Warszawa
spotkanie po filmie
Baby
reż. Marcelo Caetano
gość: Marcelo Caetano
19:15
knh 6
spotkanie po filmie
W górę rzeki na kwasie
reż. Harald Hutter
gość: Harald Hutter
19:15
knh 9
spotkanie po filmie
Milczenie Julie
reż. Leonardo Van Dijl
gość: Leonardo Van Dijl
20:00
Muzeum Architektury
wydarzenie
Wieczory z Yvonne
zobacz przełomowy taniec Yvonne Rainer Trio A
22:00
Rynek
pokaz na rynku
Chłopiec i czapla
reż. Hayao Miyazaki
zanurz się w świecie nieograniczonej wyobraźni Hayao Miyazakiego
24:30
Klub Festiwalowy w Arsenale
koncert
Brodka x 2k88 (DJ set)
baw się z Moniką Brodką i 2k88
czytaj także
News Niedziela, kamera, akcja! Dzień z Yvonne Rainer 21/07/24
Wywiad Siła kobiet, siła mięśni. Wywiad z Rose Glass, autorką „Love Lies Bleeding” 20/07/24
Wywiad Widać, ale nie do końca. Wywiad z Miguelem Gomesem, reżyserem „Grand Tour” 21/07/24
Branża Znamy projekty nagrodzone na Studio Nowe Horyzonty+ 21/07/24

Newsletter

OK