Jeśli ten tajemniczy tytuł nęcił Was miesiącami i zastanawialiście się nie tylko jak, ale też dlaczego można chcieć dokonać transformacji (choćby i metaforycznej) w głośnego ptaka, to od dziś znajdziecie odpowiedź – nagrodzone w Cannes i wyprodukowane przez A24 Jak zostałam perliczką w reżyserii Rungano Nyoni dziś wylądowało na ekranach polskich kin.
Wybierz swoje kino i kup bilet na seans
„(…) jeden z lepszych tytułów, jakie zobaczycie w kinach w pierwszej połowie roku – elektryzujące feministyczne kino rozliczeniowe; świeże, mocne i pełne ciętego humoru” pisze o filmie Marta Waszkiewicz na łamach „Zwierciadła” . I trudno o lepsze podsumowanie, ale dołożymy od siebie kilka groszy.
W Podkaście Nowych Horyzontów wsłuchujemy się w sygnał ostrzegawczy, jaki wydaje perliczka. Od tej asertywnej ptaszycy możemy się dużo nauczyć: jak chronić własne stado, a zwłaszcza bezbronne młode, jak zmieniać niekorzystne okoliczności. Do rozmowy o filmie zaprosiliśmy Kamilę Taraburę – reżyserkę i scenarzystkę, bo Jak zostałam perliczką rymuje się z pełnometrażowym debiutem gościni odcinka, Rzeczami niezbędnymi. Oba portretują kobiety, które domagają się uznania własnych traum i nazwania krzywd wyrządzonych w przeszłości przez bliskich im mężczyzn. W podcaście omawiamy podobieństwa i różnice w tych historiach, podejmujemy wątki kina kobiet i rozbijania przez reżyserki szklanych sufitów w branży filmowej.
Dziękujemy gościnnemu Studiu Soundflower za możliwość nagrania podcastu.
Patronami i matronkami Jak zostać perliczką są Fundacja Feminoteka, Filmweb, Wysokie Obcasy i Zwierciadło. Partnerem premiery jest fritz-kola.