Agnieszka Smoczyńska, Jagoda Szelc, Aga Woszczyńska, Kamila Tarabura, Małgorzata Szumowska – co łączy je wszystkie? Każda z nich jest już po pełnometrażowym debiucie reżyserskim (a często ma już rozhulaną karierę) i każda prezentowała swoje shorty podczas Nowych Horyzontów.
Gdy rozmawiamy z polskimi reżyserami i reżyserkami często słyszymy: zaczynaliśmy u Was! I właśnie dlatego warto zgłaszać swoje krótkie metraże do Shortlisty, która zawsze tętni świeżą energią i bywa trampoliną w filmowej karierze.
Agnieszka Smoczyńska dwukrotnie wygrała Konkurs Polskich Filmów Krótkometrażowych – w 2008 roku jej Aria Diva zdobyła tytuł najlepszej fabuły, zaś w 2010 Viva Maria! została ogłoszona najlepszym krótkim dokumentem. Od tej pory gościła we Wrocławiu ze wszystkimi swoimi filmami pełnometrażowymi – Córkami dancingu, Fugą i Silent Twins. A czego tu się bać Małgorzaty Szumowskiej zostało najlepszym dokumentem w 2007 roku – później reżyserka wróciła na festiwal ze swoimi głośnymi pełnymi metrażami: 33 scen z życia i W imię…. Jagoda Szelc prezentowała na Nowych Horyzontach aż sześć swoich szortów, by wreszcie zaprezentować przełomową dla polskiego kina Wieżę. Jasny dzień i eksperymentalny Monument. Kamila Tarabura, laureatka Paszportu Polityki, której Rzeczy niezbędne są polskim reprezentantem w międzynarodowym konkursie Smart7, w 2021 roku pokazała w Shortliście Chodźmy w noc, z kolei Aga Woszczyńska, reżyser Cichej ziemi, w 2014 przywiozła na Nowe Horyzonty film Fragmenty.
Te historie to najlepszy dowód na to, że Shortlista to świetne miejsce dla odważnych, poszukujących, eksplorujących i testujących rozmaite formy twórców i twórczyń. Od lat dużą część sekcji stanowią krótkie filmy kobiet, które potem podbijają polską (i nie tylko!) branżę filmową.
Do konkursu Shortlista można zgłaszać krótkometrażowe filmy fabularne, dokumentalne i animowane produkcji lub koprodukcji polskiej, a także zrealizowane przez polskich twórców za granicą lub przez zagranicznych twórców zamieszkałych w Polsce (po 1 stycznia 2024 roku). Zgłoszone produkcje mogą trwać maksymalnie 30 minut. Swoje filmy mogą nadsyłać autorki i autorzy w dowolnym wieku, jednak Jury Nagrody im. Zuzanny Jagody Kolskiej będzie oceniać tytuły (zakwalifikowane do oficjalnej selekcji), których twórcy mają maksymalnie 30 lat (urodzeni w 1995 roku lub później). Nie ma wymogu polskiej premiery.
Zgłoszenia przyjmujemy wyłącznie przez formularz, do którego linkujemy niżej.
Pytania prosimy kierować do Piotra Czerkawskiego: piotr.czerkawski@nowehoryzonty.pl.