English

Ostrożnie, pożądanie! 10 filmów Pedro Almodóvara trafia na NH VOD

6/10/24
Volver, reż. Pedro Almodóvar
Porozmawiajmy o „Bestii”. Październikowe pokazy i spotkania wokół filmu Nowe horyzonty strachu, czyli „Nieumarli”. Zobacz oficjalny zwiastun filmu

Na dworze szaro i pochmurno, rzeczywistość powoli traci kolor. Ale, ale! Wtedy wchodzimy my, cali na czerwono (i zielono, i niebiesko, i fioletowo), by ożywić jesienną szarugę. Na Nowych Horyzontach VOD rozgościły się filmy twórcy, dla którego barwy to główny środek wyrazu – w kolorowych wnętrzach w jego postaciach buzują emocje, a ciała rozgrzane są pożądaniem.

Dzięki współpracy platform VOD z Czech (KVIFF.TV), Węgier (Cinego), Rumunii (TIFF Unlimited) oraz Polski można już oglądać aż 10 filmów Pedro Almodóvara z różnych etapów jego kariery. Od wczesnego Pośród ciemności z 1983 roku aż po Przerwane objęcia, pakiet dołącza do innych dzieł hiszpańskiego mistrza już dostępnych na NH VOD, takich jak Ból i blask czy Matki równoległe.

Oglądaj na NH VOD

Jestem ciekawa w kolorze czerwonym

Pedro Almodóvar to jeden z najważniejszych współczesnych autorów kina artystycznego – jego ostatni film, W pokoju obok, wyjechał niedawno z Wenecji z najważniejszym laurem festiwalu. Zanim będzie można zobaczyć laureata Złotego Lwa w kinach, polecamy prześledzić ścieżkę kariery maestro, bo choć lubimy myśleć o Almodóvarze jako reżyserze bardzo konsekwentnym, to jego twórczość mieni się wieloma, nomen omen, barwami.

Na początku była czerwień i intensywnie przeżywany świat, ale też potrzeba, by go rozsadzić od środka – u progu kariery zaangażowany politycznie reżyser tworzył przede wszystkim kino wbijające się klinem w konserwatywną, post-frankistowską Hiszpanię. Almodóvar był częścią La movida madrileña – ruchu odnowy kultury – i ten ferment odbija się także we jego wczesnych filmach pełnometrażowych: Pośród ciemności i Czym sobie na to wszystko zasłużyłam?. Z czasem opowieści Hiszpana traciły nieco buntowniczy rys, a zyskiwały głęboką refleksję; od początku jednak Almodóvar tworzył charakterne postaci kobiece, których portrety w Kice, Wysokich obcasach czy Volverze osiągnęły status kultowych. Nie znaczy to, że twórca porzucił mężczyzn – czy też właściwie dużych chłopców, których bóle i blaski sięgają dzieciństwa: jak w Złym wychowaniu, Porozmawiaj z nią i Drżącym ciele.

Autor Matek równoległych swoje opowieści o ludzkich namiętnościach ubiera w gatunkowe sztafaże melodramatu i komedii, przełamując je raz za razem tętniącym pod skórą szaleństwem. Dzięki temu jego kino jest prawdziwie transgresywne – łamie estetyczne przyzwyczajenia widowni, jej oczekiwania względem bohaterów i społeczne konwenanse. Robił to na początku lat 80. i robi to dziś, opowiadając nie tylko o obyczajowości Hiszpanii, ale także o ciemnych stronach jej historii.

Na platformie VOD możecie znaleźć:

  • Pośród ciemności (Entre tinieblas, 1983)
  • Czym sobie na to wszystko zasłużyłam? (¿Qué he hecho yo para merecer esto?, 1984)
  • Prawo pożądania (La ley del deseo, 1987)
  • Wysokie obcasy (Tacones lejanos, 1991)
  • Kika (1993)
  • Drżące ciało (Carne trémula, 1997)
  • Porozmawiaj z nią (Hable con ella, 2002)
  • Złe wychowanie (La mala educación, 2004)
  • Volver (2006)
  • Przerwane objęcia (Los abrazos rotos, 2009)

Matki i synowie

Tym samym okrągła dziesiątka filmów Pedro Almodóvara dołącza na NH VOD do nowszych produkcji mistrza – na platformie wciąż można oglądać Juliettę, Ból i blask, Ludzki głos oraz Matki równoległe, dostępne dzięki Gutek Film, dystrybutorowi który od wielu lat wprowadza na polskie ekrany filmy Hiszpana. Dzięki temu możecie zapewnić sobie barwną jesień – bo nie ma nic bardziej adekwatnego do tej pory roku niż seans pełnego ciepła i zrozumienia melodramatu o relacjach międzyludzkich.

Ten zestaw jest częścią Wielkiej kolekcji filmowej klasyki na platformie Nowe Horyzonty VOD, w ramach której można oglądać dzieła Agnès Vardy, Michaela Hanekego, Érica Rohmera, Oliviera Assayasa, Jeana Eustacha, Claire Denis, Ingmara Bergmana, Chantal Akerman oraz innych mistrzyń i mistrzów europejskiego kina. Wszystkie filmy można oglądać w ramach pakietów (15 lub 30 filmów) oraz w ramach pojedynczego dostępu.


czytaj także
Branża Jak pracować z muzyką w filmie? Webinar No Problemo Music i NH 8/10/24
Dystrybucja Krótki film, długa historia. O kontekstach „Dahomeju” Mati Diop 9/10/24
Dystrybucja Pokaz premierowy „Dahomeju” i spotkanie z dr Magdaleną Wróblewską 10/10/24
Dystrybucja Odzyskać głos. „Dahomej” w kinach od 25 października. Sprawdź, gdzie gramy 1/10/24

Newsletter

OK