English

Pokaz premierowy „Dahomeju” i spotkanie z dr Magdaleną Wróblewską

10/10/24
Dahomej, reż. Mati Diop
Krótki film, długa historia. O kontekstach „Dahomeju” Mati Diop Pięcioro wspaniałych. Kolejne klasyki na Nowych Horyzontach VOD

Sztuka jako nośnik pamięci, sztuka jako symbol odkupienia, sztuka jako element tożsamości oraz… Wielki problem, który kładzie się cieniem nie tylko na skomplikowanej przeszłości, ale stanowi wyzwanie na przyszłość. W skrócie: jest o czym rozmawiać, więc tym mocniej zapraszamy na pokaz premierowy Dahomeju, zaś po seansie na dyskusję z dr Magdaleną Wróblewską, podczas której przyjrzymy się różnym kontekstom zaklętym w filmie Mati Diop. Wydarzenie mamy przyjemność współorganizować z MINT Magazine. Zaczynamy 22 października (wtorek) o godz. 20:00 w warszawskim Kinie Muranów. Bilety są już dostępne w sprzedaży.

Kup bilet

Porozmawiajmy o Dahomeju

Mati Diop zadaje w Dahomeju kluczowe pytania o to, czy można ograbić naród z jego ducha? Jak wyzwolić się z wpływów języka i kultury dawnego kolonizatora? Na te i inne pytania będziemy szukać odpowiedzi w czasie premierowego pokazu i późniejszej rozmowy z dr Magdaleną Wróblewską, dyrektorką Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie i wykładowczynią Wydziału Artes Liberales UW. Spotkanie poprowadzi Jan Topolski.

Dahomej: sztuka, czyli tożsamość

Nagrodzony Złotym Niedźwiedziem na Berlinale Dahomej to opowieść o tym, co jest fundamentem naszej kultury, kto powinien odpowiadać za krzywdy sprzed dekad oraz czy dawna sztuka może budować nasze narodowe „tu i teraz”. 26 obiektów opuszcza muzeum w Paryżu, by po ponad stu latach znaleźć się w Królestwie Dahomeju – dzisiejszym Beninie. Owa podróż to nie tylko wydarzenie wagi symbolicznej i politycznej, ale także rodzaj zmartwychwstania. Potężna statua króla Gezo budzi się w muzealnych podziemiach i zabiera głos. Fikcyjny monolog wielkiego władcy tworzy narracyjną warstwę filmu i pozwala obiektom sprowadzonym do roli dzieł sztuki czy etnograficznych ciekawostek odzyskać prawdziwe moce. I przede wszystkim: daje impuls do dyskusji o jakże współczesnych i realnych problemach. Dahomej zadaje też kluczowe pytania o to czy można ograbić naród z jego ducha? Jak wyzwolić się z wpływów języka i kultury dawnego kolonizatora? Wybitna reżyserka, Mati Diop, zręcznie prowadzi całą opowieść unikając akademickich pułapek, za to oddając głos młodości, która musi wyciągnąć wnioski z własnej historii.

Dahomej trafi do dystrybucji kinowej od 25 października.


czytaj także
Branża Jak pracować z muzyką w filmie? Webinar No Problemo Music i NH 8/10/24
Dystrybucja Nowe horyzonty strachu, czyli „Nieumarli”. Zobacz oficjalny zwiastun filmu 7/10/24
Nowe Horyzonty VOD Ostrożnie, pożądanie! 10 filmów Pedro Almodóvara trafia na NH VOD 6/10/24
Dystrybucja Porozmawiajmy o „Bestii”. Październikowe pokazy i spotkania wokół filmu 3/10/24

Newsletter

OK