English

Odzyskać głos. „Dahomej” w kinach od 25 października. Sprawdź, gdzie gramy

Wczoraj
Dahomej, reż. Mati Diop
Maraton art horroru: „Nieumarli” i „Kąpiel diabła”

Zamknięte w nieswoich domach. Wywłaszczone, wydziedziczone, a jednak żywe. Wreszcie można usłyszeć ich głos. Dahomej to z jednej strony unikalny dokument historycznego procesu, a z drugiej: polityczny gest oddania głosu tym, którzy przez dekady byli go pozbawieni. 

W tym przypadku chodzi zarówno o mieszkańców Beninu, jak i…dzieła sztuki, które w opowieści Mati Diop zyskują własny głos. Nagrodzony Złotym Niedźwiedziem na Berlinale film można będzie zobaczyć w kinach od 25 października.

Diop nie byłaby sobą, gdyby nie nałożyła na rzeczywistość poetyckiego filtra – dzięki temu geopolityka, kolonializm i restytucja dziedzictwa narodowego nie brzmią jak słowa z długiego, międzynarodowego raportu, a zaczynają odżywać na własnych zasadach i unaoczniać historie i emocje.

Lista kin, w których będzie można zobaczyć Dahomej

Film będzie można również zobaczyć 17 października na pokazach specjalnych w wybranych kinach Cinema City.

Powrót do przeszłości

Nagrodzony Złotym Niedźwiedziem na Berlinale Dahomej to opowieść o tym, co jest fundamentem naszej kultury, kto powinien odpowiadać za krzywdy sprzed dekad oraz czy dawna sztuka może budować nasze narodowe „tu i teraz”. 26 obiektów opuszcza muzeum w Paryżu, by po ponad stu latach znaleźć się w Królestwie Dahomeju – dzisiejszym Beninie. Owa podróż to nie tylko wydarzenie wagi symbolicznej i politycznej, ale także rodzaj zmartwychwstania. Potężna statua króla Gezo budzi się w muzealnych podziemiach i zabiera głos. Fikcyjny monolog wielkiego władcy tworzy narracyjną warstwę filmu i pozwala obiektom sprowadzonym do roli dzieł sztuki czy etnograficznych ciekawostek odzyskać prawdziwe moce. I przede wszystkim: daje impuls do dyskusji o jakże współczesnych i realnych problemach. Dahomej zadaje też kluczowe pytania o to czy można ograbić naród z jego ducha? Jak wyzwolić się z wpływów języka i kultury dawnego kolonizatora? Wybitna reżyserka, Mati Diop, zręcznie prowadzi całą opowieść unikając akademickich pułapek, za to oddając głos młodości, która musi wyciągnąć wnioski z własnej historii.


czytaj także
Wydarzenie Im wcześniej, tym lepiej! Rusza 11. MFF Młode Horyzonty 28/09/24
Nowe Horyzonty VOD Polskie taśmy. „Strzępy”, „Ula” i „Brigitte Bardot Cudowna” na NH VOD 27/09/24
News Simply the best. Zespół wolontariatu opowiada o… wolontariacie 26/09/24
News Edukacja Młode Horyzonty z nagrodą Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej 25/09/24

Newsletter

OK