Ten reżyser od lat robi furorę na Nowych Horyzontach. Jego filmy zawsze uderzają z półobrotu w nasze sumienia i społeczne bolączki, ale by wynagrodzić nam ciężar refleksji proponują też sporą dawkę humoru typu „jazda po bandzie”.
Z tym większą przyjemnością ogłaszamy, że w tym roku publiczność festiwalu może przygotować się na podwójną dawkę Radu Jude – w programie 25. MFF BNP Paribas Nowe Horyzonty (17-27 lipca we Wrocławiu, do 3 sierpnia online) znalazły się dwa najnowsze projekty rumuńskiego twórcy: Kontinental '25 oraz Osiem pocztówek z Utopii (Eight Postcards from Utopia).
Filmy Radu Jude to jedne z wielu mistrzowskich produkcji, które trafią do programu tegorocznego festiwalu. By podążyć ich tropem najlepiej zaopatrzyć się w karnet, a jeszcze lepiej kupić go ze specjalną zniżką przy użyciu karty filmowej Visa od BNP Paribas.
W swojej kolejnej fabule Radu Jude znów inteligentnie pogrywa z klasyką. Nawiązując do kanonicznego filmu Roberta Rosselliniego, Europa ’51, opowiada o kobiecie w środku społeczno-politycznej zawieruchy – tyle że tam, gdzie Ingrid Bergman znalazła siłę do działania, bohaterka Kontinental '25 znajduje wyłącznie dystans i stagnację. Zarządzająca budynkiem mieszkalnym Orsolya wyrzuca kryjącego się w piwnicy bezdomnego człowieka, który po eksmisji popełnia samobójstwo. Poczucie winy wydaje się dobrą nauczką dla kobiety, dopóki nie zdajemy sobie sprawy, że jej decyzja wynika bezpośrednio z okoliczności, które swoją postawą – brakiem empatii, politycznym oportunizmem – wspiera całe społeczeństwo. Opowieść o poszukiwaniu odkupienia jest więc jednocześnie komedią o świecie, który „ma dzikość w sercu i szaleństwo w głowie”, podaną w łączącym filozoficzne dylematy z brawurową filmową formą unikalnym stylu Radu Jude.
Film trafi także jesienią tego roku do polskich kin dzięki dystrybutorowi Aurora Films.
Radu Jude wraz z cenionym filozofem Christianem Ferenczem-Flatzem zapraszają na jedyne w swoim rodzaju seminarium z antropologii nieczystości. Obaj reżyserzy badają audiowizualne śmieci, jakie pozostawił po sobie świat rumuńskiej reklamy z czasów transformacji ustrojowej. Z przywołanych na ekranie szalonych wizji najntisowych marketingowców wyłania się tyleż zabawny, co przerażający obraz świata, w którym konsumpcja jest dobra na wszystko. Analizując nieprzebrane masy materiałów, reżyserzy dostrzegają, że intelektualna naiwność i zamiłowanie do wizualnego bezguścia były w okresie transformacji zaskakująco demokratyczne – emanowały zarówno z amatorskich reklam lokalnych tancbud, jak i realizowanych za wielkie pieniądze spotów międzynarodowych korporacji. Na szczęście Jude i Ferencz-Flatz nie ograniczają się przy tym do biernej i stosunkowo łatwej „beki z najntisów”. Między wierszami przemycają przekonanie, że akwizytorzy kapitalizmu ubrali dziś droższe garnitury i nieco lepiej maskują prawdziwe intencje, ale w praktyce wciskają nam dokładnie ten sam kit. (opis: Piotr Czerkawski)
Na 25. Międzynarodowy Festiwal Filmowy BNP Paribas Nowe Horyzonty we Wrocławiu zapraszamy w dniach 17-27 lipca, zaś o tydzień dłużej, do 3 sierpnia, festiwal będzie można zaprosić do swojego domu – za sprawą jego wirtualnej odsłony. Pełny program wydarzenia ogłosimy 1 lipca.