English

Prawdziwych przyjaciół poznaje się w kinie. Przyjaźń w sekcji Odkrycia

2 dni temu
Super Happy Forever, reż. Kohei Igarashi
Weź udział w Studiu Nowe Horyzonty+

Ta diagnoza zdaje się być powtarzana przez coraz szersze grono ekspertów z najróżniejszych dziedzin: liczba ludności na świecie rośnie, ale wprost proporcjonalnie postępuje atomizacja społeczeństw. Rozluźniamy łączące nas więzi, a zamiast myśleć o rozwijaniu kolektywnego zarządzania, wsłuchujemy się w głos jednostek mianujących się samozwańczymi królami. 

Nie mamy recepty na rozwiązanie tego problemu, ale proponujemy krok w stronę źródeł, ku podstawowej formie świadomej relacji – przyjaźni – na której można budować większe struktury. Motyw przyjaźni jest pierwszym spoiwem łączącym część filmów z najbardziej różnorodnej sekcji festiwalu: od niego zaczynamy naszą podróż przez Odkrycia, miejsce dla autorek i autorów, którzy brawurowo zaczynają swoją przygodę z kinem.

Przyjrzymy się więc przyjaźni młodej, ale jednocześnie bezczelnie szczerej, napędzanej siłą dziewczyńskości w Psiapsi (Fwends) Sophie Somerville. Oddamy głos millenialsom, którzy mimo (relatywnie) młodego wieku rozpoczynają już flirt z nostalgią, a rozmowy z przyjaciółmi coraz częściej zaczynają od „kiedyś to było”, wspominając to, co bezpowrotnie stracone – jak w Super Happy Forever Koheiego Igarashiego. I wreszcie: spojrzymy na przyjaźń, która nie pyta o wiek, a która może dosłownie uratować nam życie – jak w Yunan Ameera Fakhera Eldina.

Jeśli chcecie nawiązać zażyłą przyjaźń z festiwalem, to najlepiej zaopatrzyć się w karnet, a jeszcze lepiej kupić go ze specjalną zniżką przy użyciu karty filmowej Visa od BNP Paribas.

Kup karnet

Czytaj więcej o karnetach

Psiapsi (Fwends), reż. Sophie Somerville | Australia | 2025

Są takie przyjaźnie, które „klikają” od razu – wydają się być oczywiste jak proces oddychania i potrafią zainicjować niekończące się rozmowy. Nawet jeśli nie widzieliśmy się od dłuższego czasu, naturalnie przechodzimy od tematów lekkich do poważnych, by znów wrócić do lekkich. Taka relacja łączy Em i Jessie, dwudziestoparolatki z Australii, które spotykają się pewnego słonecznego dnia, by wspólnie poplotkować i nadrobić zaległości. Brzmi banalnie? W tym właśnie drzemie siła znakomitego debiutu Sophie Somerville (ale i siła przyjaźni jako takiej): z pozoru błaha sytuacja całkowicie nas wciąga, bawiąc, wzruszając i generując myśl: „hej, mam tak samo!”. Psiapsi zdobyło podkreślającą innowacyjność Nagrodę Caligari na tegorocznym Berlinale.

Super Happy Forever, reż. Kohei Igarashi | Japonia, Francja | 2024

„Idź do przodu, patrz w przyszłość” – radzi Miyata, stary przyjaciel Sono. Ten jednak nie chce (nie potrafi?) zapomnieć o swojej zmarłej żonie. Wspólnie odwiedzają nadmorski kurort w Japonii, gdzie przed laty Sono poznał i pokochał Nagi; gdzie jeszcze nie tak dawno temu wspólna przyszłość wydawała się długa i piękna. Prezentowany na MFF w Wenecji Super Happy Forever to film delikatny jak podmuch nadmorskiej bryzy, przepełniony tą piękno-straszną melancholią summertime sadness, krążący gdzieś na wspólnej orbicie z Aftersun Charlotte Wells. I wreszcie: to historia o nostalgii i tęsknocie, składnikach niezbędnych w naszym życiu, ale niebezpiecznych w zbyt dużych dawkach.

Yunan, reż. Ameer Fakher Eldin | Niemcy, Kanada, Włochy, Palestyna, Katar, Jordania, Arabia Saudyjska | 2025

Kraniec świata to idealne miejsce na koniec własnej historii: taką decyzję podejmuje Munir, syryjski pisarz przebywający na wygnaniu w Niemczech. Blokada twórcza, samotność, poczucie wyobcowania pchają go w stronę małej wysepki leżącej gdzieś na Morzu Północnym, gdzie planuje zakończyć swój żywot. Na miejscu poznaje jednak pewną ekscentryczną wdowę, właścicielkę pensjonatu. Mimo że tuż przed przybyciem na wyspę był bliski podjęcia finalnej decyzji, pod wpływem rodzącej się przyjaźni z Valeską (w tej roli sama Hanna Schygulla) zaczyna na nowo definiować wartości kierujące jego losem. 

 

Na 25. Międzynarodowy Festiwal Filmowy BNP Paribas Nowe Horyzonty we Wrocławiu zapraszamy w dniach 17-27 lipca, zaś o tydzień dłużej, do 3 sierpnia, festiwal będzie można zaprosić do swojego domu – za sprawą jego wirtualnej odsłony. Pełny program wydarzenia ogłosimy 1 lipca.


czytaj także
Program W płomieniach. Retrospektywa Lee Chang-donga podczas Nowych Horyzontów 1/04/25
Ogłoszenie Ostatni dzień naboru do Shortlisty 31/03/25
Program Raz w życiu? „Stop Making Sense” na NH VOD 29/03/25
Program Filmy, które zostały? Kanon według Romana Gutka i Jakuba Duszyńskiego 27/03/25

Newsletter

OK