English

Polskie taśmy. „Strzępy”, „Ula” i „Brigitte Bardot Cudowna” na NH VOD

27/09/24
Strzępy, reż. Beata Dzianowicz
Simply the best. Zespół wolontariatu opowiada o… wolontariacie Im wcześniej, tym lepiej! Rusza 11. MFF Młode Horyzonty

Polskę aktualnie odmieniamy przez wszystkie filmowe przypadki – od dzieł gatunkowych, przez oscarowego kandydata, po nowe dzieła mistrzów. I my dajemy się ponieść fali emocjonalnego wzmożenia, jakie towarzyszy Festiwalowi Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni i proponujemy, by przedłużyć sobie spotkanie z rodzimym kinem – na Nowych Horyzontach VOD, dzięki współpracy z TVP pojawiły się bowiem trzy produkcje znad Wisły, na których warto zawiesić oko.

Inspirowana Godardem i słynną włoską aktorką fantazja (Brigitte Bardot Cudowna Lecha Majewskiego); portret jednej z najważniejszych polskich wokalistek jazzowych (Ula Anieszki Iwańskiej) oraz rozgrywający się na Śląsku dramat rodziny mierzącej się z Alzheimerem (Strzępy Beaty Dzianowicz) – to wszystko już dziś możecie oglądać na naszej platformie i przenieść święto polskiego kina do własnych domów.

Oglądaj na NH VOD

Z filmu, czyli ze snu – Brigitte Bardot Cudowna

Pierwsza połowa XX wieku, Polska jest skryta za żelazną kurtyną. Głównym bohaterem opowieści jest Adam, który dorasta w szarej rzeczywistości komunizmu. Jego ojciec zniknął podczas wojennej zawieruchy i chłopiec tęskni za nim bezgranicznie. Mężczyzna był pilotem, który walczył w legendarnej bitwie o Anglię, co dodatkowo rozpala wyobraźnię Adama.

Do domu przychodzą paczki. Niestety Adam nie wie, czy to ojciec jest ich nadawcą. Co się z nim stało? Ukrywa się gdzieś na terenie Polski, gdzie komuniści zwalczają wszelkie próby oporu? A może prowadzi już nowe życie na Zachodzie? Matka Adama jest nękana przez funkcjonariuszy bezpieki. Chłopak ucieka w świat marzeń. Pomaga mu kino. Gdy obejrzy Pogardę Jeana-Luca Godarda zafascynuje się postacią Brigitte Bardot (tutaj graną przez Joannę Opozdę). Wyobraźnia przenosi Adama do barwnego świata zachodnich filmów, gdzie wszystko wydaje się możliwe. Jednak wkrótce rzeczywistość wyrywa go ze snu.

Życie na 8mm – Ula

Ula to jazzowa historia miłosna, nakręcona na taśmie 8 mm. To filmowy portret najlepszej polskiej wokalistki jazzowej Urszuli Dudziak.

Jej podróż ze Straconki zza Żelaznej Kurtyny do Nowego Jorku i najlepszych klubów jazzowych świata wydawała się niemożliwa. Gdy po latach wyrzeczeń i pracy przyszły światowe sukcesy, jej mąż – Michał Urbaniak i jednocześnie szef zespołu odszedł do innej kobiety. Uli świat się zawalił. Zawalił się ponownie, gdy jej wielka miłość, Jerzy Kosiński, autor „Malowanego ptaka”, odebrał sobie życie. To historia opowiedziana z wykorzystaniem prywatnych nagrań, rejestrowanych kamerą Super 8, między faktami a stanem ducha. Filmowy debiut Agnieszki Iwańskiej jako pierwszy polski dokument muzyczny zdobył główną nagrodę w tegorocznym międzynarodowym konkursie DocFilmMusic w Krakowskim Festiwalu Filmowym – Złoty Hejnał.

Na pamięć – Strzępy

Paterokowie to kochająca się wielopokoleniowa rodzina. Mieszkają na Śląsku, prowadzą spokojne życie i cieszą się wspólnie spędzanymi chwilami. W tej harmonijnej rzeczywistości nagle pojawia się pęknięcie.

Gerard zaczyna dziwnie się zachowywać, ma problemy z pamięcią, łamie normy i konwenanse. Okazuje się, że to pierwsze symptomy Alzheimera. Choroba szybko postępuje. Mężczyzna staje się nieobliczalny i coraz mniej przypomina siebie. Bliscy robią wszystko, by mu pomóc, ale z czasem i oni zaczynają „chorować”. Łączące ich relacje zostają wystawione na próbę. Na światło dziennie wychodzą skrywane napięcia, sekrety i pretensje. Adam staje przed dylematem – życie pod jednym dachem z chorym ojcem czy zadbanie o dobro żony i córki. Jaką decyzję podejmie? Jak bardzo Alzheimer zmieni życie Pateroków? Czy podrze je na strzępy?


czytaj także
News Edukacja Młode Horyzonty z nagrodą Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej 25/09/24
Dystrybucja Maraton art horroru: „Nieumarli” i „Kąpiel diabła” Wczoraj
News „Dahomej” i „Milczenie Julie” nominowane do nagrody LUX 2025. Zagłosuj! 23/09/24
Program Odzyskać głos. „Dahomej” w kinach od 25 października. Sprawdź, gdzie gramy Dzisiaj

Newsletter

OK