12,90 zł lub taniej w pakiecie

Ósmy dzień

The Eighth Day / Le huitième jour
reż. Jaco Van Dormael
Belgia, Francja, Wielka Brytania 1996 / 117’, polskie napisy
polskie napisy

Jaco van Dormael (Zupełnie Nowy Testament) zawsze miał słabość do alternatywnych wizji Ewangelii. Ósmy dzień rozpoczyna się od monologu, w którym główny bohater, Georges (cierpiący na zespół Downa Pascal Duquenne), stwierdza, że pierwszego dnia Bóg stworzył słońce, trzeciego płyty CD, a czwartego telewizję. Ósmego dnia stworzył zaś Georgesa „i wiedział, że to było dobre”.

Niezłe notowania u Najwyższego nie pomagają jednak mężczyźnie, by rozkochać w sobie zaprzyjaźnioną baletnicę. Być może chodzi o to, że dziewczyna jest fanką Johnny’ego Hallidaya, ale Georges podejrzewa ze smutkiem, że ważny argument stanowi także trapiąca go niepełnosprawność intelektualna. Smutek i egzystencjalne rozczarowanie okazuje się spoiwem, które nieoczekiwanie łączy mężczyznę z przypadkowo poznanym Harrym (Daniel Auteuil) – zgorzkniałym biznesmenem ze zrujnowanym życiem rodzinnym. Choć „Ósmy dzień” stanowi bez wątpienia pochwałę nawiązanej między bohaterami przyjaźni, reżyser nie próbuje udawać, że zadziała ona jak antidotum na wszelkie problemy. Zniuansowana tonacja, dzięki której utrzymany w konwencji współczesnej baśni film nie zamienia się w hollywoodzką z ducha sielankę, to jednak nie jedyna zaleta dzieła Van Dormaela. Wielką siłę Ósmego dnia stanowią kreacje Duquenne’a i Auteuila, które zostały uhonorowane wspólną nagrodą aktorską na festiwalu w Cannes.

Piotr Czerkawski

Twórcy

reżyseria Jaco Van Dormael
scenariusz Jaco Van Dormael
zdjęcia Walther van den Ende
montaż Aurore Moutier, Susana Rossberg
muzyka Pierre Van Dormael
obsada Daniel Auteuil, Pascal Duquenne, Miou-Miou
język francuski
barwa kolor

Jaco Van Dormael

Urodził się w 1957 roku w Belgii. Zanim rozpoczął studia filmowe w Brukseli, podróżował po całej Europie. W świat filmu wszedł z impetem. Nakręcona jeszcze na studiach etiuda Maedeli la brèche (1991) przyniosła mu studenckiego Oscara. Debiut reżyserski – Toto bohater z 1991 roku – wyróżniono Złotą Kamerą na festiwalu w Cannes. Jego filmy zdobywają festiwalowe laury i zyskują sympatię widzów i krytyków dzięki wrażliwości w portretowaniu ludzi z dysfunkcjami psychicznymi i fizycznymi.

Wybrana filmografia

1991 Toto bohater /Toto le héros

1995 Lumière i spółka / Lumière et compagnie (doc)

1996 Ósmy dzień / Le huitième jour

2009 Mr. Nobody

2015 Zupełnie Nowy Testament / The Brand New Testament / Le tout nouveau testament

Ósmy dzień

Jaco Van Dormael

Twoja ocena 0/5