English

Cud nad Wisłą

Ryszard Bolesławski
The Miracle on the Vistula
Polska 1921 / 52’
film niemy

Filmoteka Narodowa prezentuje serię wydawniczą dvd - Kino Polskie Okresu "Wielkiego Niemowy"

Słowo wstępne przed projekcją wygłoszą: prof. Małgorzata Hendrykowska - konsultantka naukowa projektu oraz prof. Tadeusz Kowalski - dyrektor Filmoteki Narodowej.

W Leksykonie polskich filmów fabularnych Stanisław Janicki napisał: Dramat patriotyczny, ilustrujący dzieje wojny polsko-bolszewickiej. Sprawnie zrealizowany przez twórcę o światowej sławie na zamówienie Wydziału Propagandy Ministerstwa Spraw Wojskowych. Ze względu na temat i doborową obsadę aktorską cieszył się bardzo dużym powodzeniem wśród polskich widzów.

Akcja filmu rozpoczyna się w wigilijny wieczór 1919 roku na wschodnich kresach Rzeczypospolitej w dworku rodu Granowskich. W życie członków rodziny bezpardonowo wdziera się wojna wraz z bolszewickim najeźdźcą. Po wielu perypetiach zwycięskie natarcie wojsk polskich z księdzem Skorupką na czele przywraca pokój, a bohaterom pozwala wreszcie, po długiej rozłące, na rozpoczęcie nowego, szczęśliwego życia, którego początkiem staje się finałowa scena podwójnego ślubu. W sekwencji dokumentalnej zachował się zapis wręczenia Józefowi Piłsudskiemu buławy marszałkowskiej w listopadzie 1920 roku.

Kopia filmu jest wirażowana (barwiona), została zdigitalizowana, zrekonstruowana, poddana zabiegom konserwacji manualnej i rekonstrukcji cyfrowej. 

Muzyka: Maciej Trifonidis Bielawski w wykonaniu Trifinidis "Motion Pictures" Project.

opracowanie: WW

Ryszard Bolesławski

Urodził się w 1889 roku w Dębowej Górze (wówczas Rosja), zmarł w 1937 w Los Angeles. Młodość spędził w Odessie. W 1908 roku zgłosił się na egzamin do Moskiewskiego Teatru Artystycznego prowadzonego przez Konstantego Stanisławskiego. Dostał się jako jeden z trzech przyjętych. W 1912 roku Stanisławski założył I Studio MChAT. Tam Bolesławski debiutował jako reżyser teatralny. Ponadto zaczął kręcić filmy. Po wybuchu rewolucji bolszewickiej wyjechał do Polski, tu również zajmował się reżyserią teatralną i filmową. W 1922 roku trafił do Nowego Jorku, rok później współzałożył American Laboratory Theatre. Wykładał aktorstwo. W latach 30. należał do czołówki reżyserskiej Hollywood. Wydał też popularny podręcznik gry aktorskiej, Acting. The First Six Lessons, i beletryzowane wspomnienia z walk ułanów polskich w Rosji w czasie I wojny światowej.

Wybrana filmografia

1915 Ty yeshcho ne umesh lyubit

1921 Cud nad Wisłą / The Miracle on the Vistula

1934 Ludzie w bieli / Men in White

1934 Malowana zasłona / The Painted Veil

1935 Clive z Indii / Clive of India

1935 Nędznicy / Les Misérables

1936 Ogród Allaha / The Garden of Allah

1936 Teodora robi karierę / Theodora Goes Wild

1937 Koniec pani Cheyney / The Last of Mrs. Cheyney

Artykuły o filmie

Film w internecie

Twórcy

reżyseria Ryszard Bolesławski
scenariusz Adam Zagórski
zdjęcia Zbigniew Gniazdowski
obsada Honorata Leszczyńska, Anna Belina, Jadwiga Smosarska, Wincenty Rapacki ojciec, Edmund Gasiński, Władysław Grabowski, Stefan Jaracz, Jerzy Leszczyński, Leonard Bończa-Stępiński, Kazimierz Junosza-Stępowski, Zygmunt Chmielewski
właściciel praw Filmoteka Narodowa
język bez dialogów
barwa kolor i czarno-biały