Wydaje się, jakby przymiotnik: „nowohoryzontowy” był z nami od zawsze i choć znamy go już jak własną kieszeń, to przecież jego sens wykluwał się przez ostatnich 25 lat istnienia Nowych Horyzontów. Kino odważne, mówiące o sprawach palących, swoją formą często stawiające wyzwania publiczności? Od niemal ćwierćwiecza uosabia je Międzynarodowy Konkurs Nowe Horyzonty – sekcja wizytówka festiwalu, która co roku zbiera filmy chwytające tętno kina artystycznego.
Przy okazji świętowania 25-lecia uznaliśmy, że warto spojrzeć wstecz i zobaczyć, co doprowadziło nas do punktu, w którym jesteśmy dzisiaj. W kolejnym odcinku Podcastu Nowych Horyzontów z Małgorzatą Sadowską i Ewą Szabłowską, dyrektorkami artystycznymi festiwalu, rozmawiamy o historii Konkursu, która jest wszak także historią recepcji art house’u w Polsce. Co kiedyś uważaliśmy za odważne? Co dziś takim jest? Rejestrujemy punkty zwrotne, odtwarzamy momenty przemian i wspominamy te filmy, które zrobiły na nas ogromne wrażenie. Dyrektorki dzielą się także wiedzą z zaplecza: liczbą filmów zgłaszanych do Konkursu, kulisami wyborów i wizją tego, co ma on reprezentować w 2025 roku.
Gościem odcinka jest także Aga Woszczyńska – reżyser i scenarzysta, autor filmu Cicha ziemia. Juror Konkursu z 2023 roku zdradza nam, jak przebiegał wybór laureata Grand Prix (23. edycję wygrali Delikwenci Rodrigo Moreno) i kto był jej faworytem, ale co ważniejsze: mówi o tym, co jej zdaniem powinien reprezentować sobą zwycięzca – odwagę i gotowość do komentowania rzeczywistości, które po seansie sprawią, że wychodzimy z kina, ale nie wychodzimy z filmu.
Dziękujemy gościnnemu Studiu Soundflower za możliwość nagrania podcastu.
montaż odcinka: Natalia Kaniak
Jak najłatwiej obejrzeć wszystkie konkursowe filmy? To proste: zakupić karnet, który można kupić ze specjalną zniżką przy użyciu karty filmowej Visa od BNP Paribas.
Wyczekujcie tegorocznej odsłony Międzynarodowego Konkursu Nowe Horyzonty podczas 25. MFF BNP Paribas Nowe Horyzonty we Wrocławiu, na który zapraszamy w dniach 17-27 lipca, zaś o tydzień dłużej, do 3 sierpnia, festiwal będzie można zaprosić do swojego domu – za sprawą jego wirtualnej odsłony. Pełny program wydarzenia ogłosimy 1 lipca.
Partnerem Międzynarodowego Konkursu Nowe Horyzonty jest BNP Paribas.