Podczas inauguracyjnej serii spotkań w Warszawie rozpoczął się program „Scenarzystki na horyzoncie” – inicjatywa dla aspirujących scenarzystek organizowana przez Międzynarodowy Festiwal Filmowy BNP Paribas Nowe Horyzonty w partnerstwie z Netflixem.
Pod okiem najlepszych mentorów i mentorek z branży – w tym m.in. światowej sławy pisarza i utytułowanych reżyserek – 18 uczestniczek, wybranych spośród ponad 300 zgłoszeń, zdobywa wiedzę i rozwija pomysły na swoje pierwsze pełnometrażowe filmy fabularne.
Program zainaugurowało spotkanie zapoznawcze, którego gościem specjalnym był Harlan Coben, światowej sławy autor kryminałów, na podstawie których powstało już 10 seriali – w tym trzy stworzone przez polskich twórców. Następnie uczestniczki programu przystąpiły do pracy nad swoimi scenariuszowymi pomysłami pod okiem znakomitych mentorek, doświadczonych konsultantek scenariuszowych – Anny Ciennik, Aleksandry Świerk i Aleksandry Jankowskiej. Przez pierwszy tydzień programu w ramach konsultacji i prac grupowych uczestniczki omawiały swoje pomysły i wzajemnie je komentowały, ale też dzieliły się doświadczeniami z prób „przebicia się” w branży filmowej.
W ramach intensywnego tygodnia zajęć uczestniczki spotkały się m.in. z reżyserką i scenarzystką Klarą Kochańską-Bajon – współautorką jednego z najgłośniejszych polskich seriali Netflixa Matki pingwinów, która opowiadała o specyfice pracy z producentami oraz serwisami streamingowymi; pisarką Sylwią Chutnik, która w ramach masterclass dzieliła się własnym doświadczeniem w tematach samodyscypliny, motywacji, prokrastynacji i kreatywnego pisania; oraz Łukaszem Kłuskiewiczem – dyrektorem ds. filmów i treści licencjonowanych w Netflixie, który opowiadał o współczesnych realiach i wymogach rynku filmowego w Polsce.
Weronika Czołnowska, dyrektorka programu, podsumowuje:
„Podczas pierwszej, bardzo intensywnej sesji programu staraliśmy się przede wszystkim stworzyć przestrzeń na twórczą wymianę myśli i pomysłów, w atmosferze wzajemnego zaufania i szacunku, ale też zainspirować uczestniczki oraz dać im bezpośredni dostęp do informacji i kontaktów branżowych. Odbiór był bardzo pozytywny, co umacnia nas w przekonaniu, że program ma sens i odpowiada na wyraźną potrzebę. Przed nami kolejne, mam nadzieję, równie interesujące spotkania”.
Kolejne sesje odbędą się online w kwietniu i czerwcu – w programie dalsze konsultacje oraz spotkania między innymi z Carlą Simón, Weroniką Tofilską oraz Marcinem Pieńkowskim, zaś finał programu zaplanowano na lipiec podczas 25. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego BNP Paribas Nowe Horyzonty we Wrocławiu, gdzie uczestniczki będą miały okazję wziąć udział w wydarzeniu branżowym Polish Days.
„Już po samej inauguracji programu widzimy, jak ciekawe i różnorodne są głosy aspirujących polskich scenarzystek, które biorą udział w programie i które chcą, by ich pomysły miały szansę znaleźć się na ekranie. W Netflixie pracujemy zarówno z uznanymi twórcami i twórczyniami, jak i tworzymy warunki oraz przestrzeń na historie opowiadane oczami debiutantów i debiutantek – dlatego tym bardziej cieszymy się, mogąc wspierać takie inicjatywy” – mówi Kaśka Śliwińska-Kłosowicz, menedżerka ds. seriali oryginalnych w Netflixie.
Realizacja programu „Scenarzystki na horyzoncie” jest możliwa dzięki Funduszowi Netflix na rzecz Równości Twórczej, który wspiera projekty skupione na poprawie dostępu do i możliwości zawodowych w sektorze audiowizualnym dla niedoreprezentowanych głosów lub społeczności.
Rafał Nowak
Rafał Nowak
Rafał Nowak
Rafał Nowak
Rafał Nowak
Rafał Nowak
Rafał Nowak
Rafał Nowak
Rafał Nowak
Rafał Nowak
Rafał Nowak
Rafał Nowak
Rafał Nowak
Rafał Nowak