W świecie sztuki może się zdarzyć wszystko i jednocześnie nic zdarzyć się nie musi. To przestrzeń wolności, nieposłuszeństwa i doświadczeń, angażujących wszystkie zmysły. „Sztuka po horyzont” – program sceny artystycznej – przeniesie Was poza kinowy ekran. Podczas 23. mBank Nowe Horyzonty będzie można podziwiać aż trzy różne wystawy oraz zanurzyć się w immersyjnym doświadczeniu przygotowanym przez IP Group.
Zaplanujcie więc pozafilmowe przyjemności w ramach nowohoryzontowej Sceny artystycznej, którą tworzymy wspólnie z naszym wieloletnim partnerem – BWA Wrocław.
W ramach festiwalowej sekcji Trzecie Oko przyglądamy się w tym roku zjawiskom, które rozbrajają normatywne schematy związane z tożsamością płciową. Przyświecające sekcji hasło „niemęski / nieżeński”, a więc także „płynny” i „queerowy”, łączy się z twórczością Anny Mlasowsky, która na przemian eksploruje tożsamość geograficzną, kulturową i seksualną. W swojej pracy używa szkła jako pośrednika w badaniach (nie)przynależności, inności i nieposłuszeństwa. Szkło, charakteryzujące się ciągłym stanem płynności i plastyczności, ucieleśnia w jej sztuce poczucie bycia pomiędzy.
Wystawę Anny Mlasowsky będzie można oglądać już od 21 lipca w galerii SiC! BWA Wrocław. Tego dnia o godz. 18:00 zapraszamy na otwarcie oraz performans w wykonaniu artystki. Kuratorka: Mika Drozdowska.
Wrocław pełen jest opowieści, które przez wieki nakładały się na siebie, tworząc wyjątkowe miasto-mozaikę (a tak się składa, że mozaika ma także odbicie w tegorocznej identyfikacji Nowych Horyzontów). Ten proces wciąż trwa: nowi autorzy i autorki dopisują kolejne wersy, a jedną z nich jest znana nowohoryzontowiczom Kasia Kmita, która w swojej twórczości posługuje się skrupulatnie dopracowaną formą wycinanki. Inspiracją dla najnowszej z nich jest aksonometryczny plan Wrocławia przygotowany w 1562 roku przez Barthela i Georga Weihnerów – „Contrafactur der Stadt Breslau”. Obraz artystki, stanowiący bezpośrednią odpowiedź na słynny XVI-wieczny plan, przygotowany został w identycznej skali i formacie (186x187 cm). Rzut pozostaje wierny duchowi dzieła sprzed pięciu wieków, ale nie jest jego prostym odwzorowaniem: to próba spojrzenia na złożoną, pozszywaną z różnych elementów historię stolicy Dolnego Śląska.
Głównym organizatorem wystawy Contrafactur jest Muzeum Miejskie Wrocławia. Wernisaż odbędzie się 22 lipca o godz. 20:00 w Starym Ratuszu, zaś 23 i 28 lipca zapraszamy na spacery po mieście połączone z oprowadzaniem po wystawie. Osoby kuratorskie: Ewa Pluta i Kuba Żary.
Z przyjemnością przypominamy o wystawie Avec Plasir, która łączy się z sekcją filmową o tej samej nazwie i wchodzi w dialog z retrospektywą Alaina Robbe-Grilleta. Rewizja jego twórczości jest dla nas okazją do refleksji nad artystycznym, a także politycznym miejscem, które erotyczna wrażliwość określana skrótem BDSM zajmuje w pejzażu współczesności. Avec Plaisir jest więc kontrapunktem dla wolnomyślicielskiej, ale jednoznacznie męskiej i heteroseksualnej perspektywy Robbe-Grilleta w stronę bardziej różnorodnych, zwłaszcza kobiecych i queerowych punktów widzenia.
Wystawa Avec Plaisir zadomowi się w Studio BWA Wrocław od 21 lipca. Tego dnia o godz. 20:00 zapraszamy na wernisaż, zaś 22 lipca spotkamy się na oprowadzaniu z udziałem artystek i artystów. W trakcie festiwalu, od 24 do 27 lipca, zapraszamy też na oprowadzania kuratorskie z udziałem Ewy Szabłowskiej i Stacha Szabłowskiego.
Temat przyjemności eksploruje w tym roku także zespół IP Group, który przygotuje dla festiwalowiczek i festiwalowiczów kolejną odsłonę Ambient Roomu. Wokół zasady przyjemności to siódma odsłona tego projektu, a w jego ramach kolektyw artystek i artystów stworzy specjalne, immersyjne środowisko, które za pomocą interwencji świetlno-dźwiękowych i interakcji wizualnych będzie oddziaływać na zmysły odbiorców. Premiera 21 lipca o godz. 19:00 w IP Studio. Projekt współfinansowany ze środków gminy Wrocław | wroclaw.pl.
Wstęp na wszystkie wydarzenia w ramach Sceny artystycznej jest bezpłatny.
Czytaj więcej o Scenie artystycznej
Pełny program 23. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego mBank Nowe Horyzonty ogłosimy 4 lipca, a 6 lipca rozpoczniemy sprzedaż biletów i dostępów do pokazów online. Na część stacjonarną festiwalu zapraszamy od 20 do 30 lipca do Wrocławia, zaś do 6 sierpnia możecie zaprosić festiwal do swoich domów – dzięki edycji online.