Lukas Dhont udowadnia, że „chłopaki, owszem, płaczą” i nie ma w tym absolutnie nic złego. Wyreżyserowane przez niego Blisko trafi zarówno do rodziców, pragnących lepiej zrozumieć emocjonalność swoich dorastających dzieci, jak i do młodych odbiorców, którzy – wkraczając w dorosłość – spotykają na swojej drodze wulkan psychospołecznych zmian.
To tylko kilka spośród wielu zalet, które w Blisko odnalazł Zespół Edukatorów Filmowych, przyznając dziełu Dhonta swój Znak Jakości. Nominowany do Oscara film zadebiutuje w polskich kinach już 17 lutego. Wcześniej zapraszamy na pokazy przedpremierowe.
Sprawdź harmonogram pokazów przedpremierowych
„To znakomicie zrealizowany, czuły, delikatny i nieoczywisty film o trudach dojrzewania, odkrywania siebie, szukaniu własnego miejsca i własnej tożsamości. Ale też wstrząsająca opowieść o dyskryminacji, wykluczeniu, konformizmie, hipokryzji i ich konsekwencjach. To wreszcie historia o poczuciu winy, o żałobie i szukaniu wybaczenia” – tak swoją rekomendację zaczynają ekspertki i eksperci ZEF-u.
„Blisko to film o bezradności – zarówno dorosłych, jak i dzieci. Bezradności wobec rzeczy, które w życiu nam się przydarzają: silnych uczuć, namiętności, przywiązaniu, samotności, śmierci, straty. Ale produkcja Lukasa Dhonta mówi też o tym, jak jesteśmy sobie nawzajem potrzebni i o tym jak bliskość, szczerość, wzajemna czułość, pozwalają – choć do pewnego stopnia – radzić sobie z tragedią. To film, który skłania do refleksji na temat relacji międzyludzkich, przyjaźni oraz tytułowej bliskości. Reżyser otwiera przed widzami szczególny, wspaniały świat, w którym ludzie są ze sobą blisko, a mężczyźni nie boją się okazywać emocji i ronić łez”. Pełną rekomendację znajdziecie na stronie Zespołu Edukatorów Filmowych.
Nominowane do Oscara i nagrodzone Grand Prix w Cannes Blisko Lukasa Dhonta to sensualna, czuła opowieść o przyjaźni dwóch 13-latków. Léo i Rémi uwielbiają spędzać ze sobą czas, ich relacja jest intensywna, spontaniczna, żywa. Jednak głupie plotki, presja rówieśników i zagubienie w świecie, który nigdy nie jest oczywisty, powodują, że Léo zaczyna się oddalać i ranić Rémiego. Nikt we współczesnym kinie nie potrafi pracować z młodymi aktorami tak, jak autor pamiętnej Girl – z każdego gestu, spojrzenia, wypowiedzianego słowa kilkunastoletnich aktorów bije prawda. Dhont opowiada o bezradności, która jest nieodłącznym elementem dojrzewania – któż mając 13 lat, potrafi ocenić siłę swoich uczuć i decyzji? 31-letni belgijski reżyser nikogo nie ocenia i kieruje się niezwykłą empatią, która wyróżnia tylko największych humanistów światowego kina. Blisko staje się nie tylko pięknie sfilmowaną historią coming-of-age, lecz przede wszystkim uniwersalnym filmem o akceptacji swoich błędów i nauce przeżywania najtrudniejszych, najbardziej bolesnych emocji.
Blisko porusza ważny temat rozwoju psychospołecznego młodych osób i sygnalizuje te momenty w życiu, kiedy negatywne emocje zaczynają brać nad nami górę. W takich sytuacjach nie można zwlekać i warto zgłosić się po pomoc specjalisty. Pod obsługiwanym przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę numerem telefonu 116 111 działa całodobowa, bezpłatna, ogólnopolska infolinia dla dzieci, młodzieży i ich opiekunów. Tutaj można uzyskać profesjonalną pomoc doświadczonych specjalistów.
Patronem medialnym filmu Blisko jest Fundacja SexedPL – multimedialna platforma, która zapewnia młodym ludziom, rodzicom i dorosłym kompleksową, dostosowaną do wieku edukację w zakresie praw człowieka, równości płci, relacji, reprodukcji. SexedPL prowadzi także antyprzemocową linię pomocy, która oferuje pomoc i wsparcie osobom uwikłanym w przemoc: 720 720 020.